KOSZTY KWALIFIKOWALNE, ZAGADNIENIA FINANSOWE
- Czy projekt przewiduje adaptację pomieszczeń lub dobudowę nowych, by poprawić dostępność? Przykładowo czy w ramach finansowania projektu można dobudować salę gimnastyczną i pomieszczenia lekcyjne?
W ramach projektu „Dostępna Szkoła” możliwe są uzasadnione, zwiększające dostępność, prace inwestycyjne, rozumiane jako adaptacje istniejących budynków lub pomieszczeń a nie budowa nowych. Stąd można w ramach projektu dokonać adaptacji pod kątem zwiększenia dostępności np. sali gimnastycznej czy pomieszczeń lekcyjnych ale nie budować nowych. Ponadto np. kwalifikowalne są schodołazy (zakup lub wynajem, leasing), także inne np. zakup windy, możliwe jest także przeznaczenie środków na drobne przebudowy np. dostosowanie wejścia. Przy czym katalog wydatków jest otwarty – maks. 50% na cross-financing (łącznie do 60% na wydatki inwestycyjne, w tym na środki trwałe). Co najmniej 40% grantu powinno być przeznaczona na wydatki „miękkie”.
- Czy są finansowane zajęcia specjalistyczne dla dzieci?
Tak, w ramach projektu „Dostępna Szkoła” mogą być finansowane zajęcia dla dzieci odnoszące się do testowania MDS a więc powiązane ze zwiększaniem dostępności. W ramach grantu można przykładowo sfinansować zajęcia w ramach Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET) itp. Należy podkreślić, że w ramach projektu przewidziane powinny być także działania „miękkie” np. zwiększające świadomość czy kompetencje kadry OP/szkoły (stanowiące min. 40% grantu).
- Czy na etapie wniosku właściwego można wnioskować o kwotę wyższą niż we wniosku wstępnym? Gdy audyt wskaże bariery w dostępności, których organ nie zidentyfikował w diagnozie?
Tak, organ prowadzący (OP) może zmniejszyć lub zwiększyć wartość wnioskowanego grantu na etapie składania wniosku właściwego pod warunkiem, że w wyniku przeprowadzonego audytu dostępności, zaistniały istotne okoliczności skutkujące koniecznością zmiany zakresu rzeczowego przedsięwzięcia. Jednocześnie wartość grantu wskazana we wniosku wstępnym i wniosku właściwym musi mieścić się w przedziale wskazanym w pkt II.2.1 „Regulaminu rekrutacji szkół”. Przy czym wnioskowana wartość grantu będzie weryfikowana podczas oceny wniosku wstępnego i wniosku właściwego przez ekspertów. Natomiast ostateczna wysokość grantu będzie uzależniona od wyniku przeprowadzonego audytu dostępności, zakresu Indywidualnego Planu Poprawy Dostępności (IPPD). OP na etapie wniosku wstępnego wskazuje jedynie szacunkową wartość grantu przeznaczoną na testowanie Modelu Dostępnej Szkoły (MDS) i poprawę dostępności w wybranej szkole/wybranych szkołach podstawowych. Tym samym można powiedzieć, iż są możliwe ewentualne uzasadnione dla danego projektu, konieczne korekty w tym zakresie, a na etapie wniosku wstępnego nie przedstawia się szczegółowego wyliczenia.
- Czy w przypadku braku cross-financingu można przeznaczyć 60% otrzymanego grantu na środki trwałe?
Przy braku wydatkowania w ramach cross-financingu wartość wydatków na środki trwałe może osiągnąć maksymalnie 60%.
- Czy JST również muszą wnosić zabezpieczenie w postaci weksla?
W przypadku gdy przyszły Grantobiorca jest podmiotem, o którym mowa w art. 206 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz.U. z 2019 roku poz. 869 ze zm.) – patrz ustawa o finansach publicznych, jest zwolniony z obowiązku ustanowienia zabezpieczenia prawidłowej realizacji przedsięwzięcia na podstawie art. 206 ust. 4 ustawy o finansach publicznych. Zatem obowiązek wniesienia zabezpieczenia nie dotyczy JST.
- Czy w ramach grantu można sfinansować zakup autokaru szkolnego, dostosowanego dla dzieci ze szczególnymi potrzebami. Dowóz dzieci odbywałby się na terenie całej gminy do szkół publicznych, a także do szkoły prywatnej, która ma oddziały integracyjne.
W ramach przedsięwzięcia będzie możliwe sfinansowanie działań na rzecz spełnienia STANDARDU ORGANIZACJI DOWOZU na jednym z wybranych poziomów (podstawowym, średnim lub zaawansowanym) w obszarze organizacyjnym – mocna strona obsługa wielu szkół podstawowych na Państwa terenie.
W ramach takiego działania będzie możliwe sfinansowanie zakupu środka transportu, proszę jednak wnikliwie rozważyć i zaplanować taki wydatek z punktu widzenia montażu finansowego dla całego przedsięwzięcia. Środek transportu będzie środkiem trwałym i może skonsumować znaczną część limitu w ramach cross-financingu i środków trwałych.
- Gmina prowadzi zespół szkolno-przedszkolny, zlokalizowany w dwóch budynkach. Czy w ramach grantu możliwe jest sfinansowanie poprawy dostępności w budynku przedszkola?
Nie, w ramach grantu można sfinansować jedynie poprawę dostępności w budynku szkoły bowiem projekt „Dostępna Szkoła” adresowany jest do szkół podstawowych.
- Czy w ramach grantu można sfinansować szkolenia dla nauczycieli?
Tak, w ramach grantu można sfinansować szkolenia dla nauczycieli, także np. studia podyplomowe dla kadry w danej szkole itp.
- Czy i ewentualnie na jakim etapie będzie wymagane zabezpieczenie środków?
Zabezpieczenie będzie wymaganie wraz z podpisaniem umowy o powierzenie grantu w przypadku organów prowadzących (OP), które nie są jednostkami finansów publicznych. Umowy planujemy podpisywać z OP z I naboru około maja/czerwca 2021 r.
10. Pytanie o podatek VAT – co z kwalifikowalnością VAT?
Podatek od towarów i usług (VAT) może być także kwalifikowalny w projekcie, w szczególnych sytuacjach, gdy nie może być przez grantobiorcę odzyskany w inny sposób. O ile zatem Państwa departamenty finansowe uznają, że w odniesieniu do niektórych zadań możliwe będzie rozliczanie podatku na zasadach ogólnych, możliwe będzie wyłączenie ich z kwalifikowalności. Polecamy zapoznanie się z Oświadczeniem o kwalifikowalności podatku od towarów i usług w ramach dokumentacji projektu „Dostępna Szkoła”.
11. Czy płatności będą zaliczkowe?
Tak, środki grantu będą wypłacane w formie zaliczek.
12. W jaki sposób mamy szacować wysokość nakładów finansowych na realizację prac adaptacyjnych na poziomie wniosku wstępnego? Czy musi być to udokumentowane? Jak należy prawidłowo oszacować wysokość grantu, czy należy do wniosku wstępnego opracować projekty, przedmiary, kosztorysy?
Na poziomie wniosku wstępnego nie ma takiego wymogu, szacujecie Państwo jedynie ogólną kwotę grantu od 500 tys. zł do 1 mln 350 tys. zł obejmującą od 1 do 3 szkół podstawowych. Przy czym bierzecie Państwo pod uwagę zarówno autodiagnozę, MDS i potrzeby w danej szkole w zakresie poprawy dostępności i określacie wysokość niezbędnych nakładów finansowych w odniesieniu do potrzeb w danej szkole i zgodnie z zasadami kwalifikowalności dostępnymi w Dokumentacji projektu „Dostępna Szkoła”.
Jednocześnie we wniosku wstępnym należy podać tylko ogólną kwotę wnioskowanego grantu. Jednak musi być ona oparta o realne wyliczenia i założenia. Nie wymagamy dołączania do wniosku wstępnego żadnych kosztorysów ani projektów.
13. Czy w ramach projektu wnioskowana kwota musi mieścić się w widełkach czyli od 500 tys. do 1 mln 350 tys. zł? Czy może być to niższa kwota?
Wnioskowana kwota musi się mieścić w tych ww. widełkach wskazanych w „Regulaminie rekrutacji szkół”.
14. Jaka jest definicja środka trwałego?
Definicja środka trwałego, który będzie mógł być sfinansowany w ramach grantu zawiera się w Art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2019 roku, tekst jednolity poz. 1495) – „[…] rozumie się przez to, z zastrzeżeniem pkt 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.[…]”
ZASADY I WYMOGI KONKURSU, REKRUTACJA
- Czy do wniosków szkoły zgłaszają się same czy jednak muszą być zgłoszone przez gminny organ prowadzący? Czy takim organem są Wydziały Edukacji i Wychowania przy dzielnicy?
Podmiotami ubiegającymi się o powierzenie grantu w projekcie „Dostępna Szkoła” muszą być wyłącznie organy prowadzące (OP). Przykładowo w przypadku większych miast jest to Urząd Miasta (np. Urząd Miasta Warszawy dla Warszawy), w innych organami prowadzącymi są urzędy gmin.
- Jeśli w szkole nie ma dzieci z niepełnosprawnością ruchową, to czy szkoła może być objęta programem? Jeśli tak to w jakim czasie?
Szkoła tego rodzaju, o ile zakwalifikuje się w wyniku rekrutacji do projektu, może być objęta projektem „Dostępna Szkoła” tj. jako jednostka, w której nie ma obecnie dzieci z niepełnosprawnością. Chodzi bowiem o to, iż takie dzieci mogą się w niej pojawić w przyszłości (co wiąże się z poprawą dostępności, która jest procesem). Organ prowadzący (OP) dla danej szkoły podstawowej może ubiegać się o powierzenie grantu w ramach projektu zgodnie z terminami naboru dostępnymi na stronie projektu www.dostepnaszkoła.info. Kolejny nabór (II) planowany jest na marzec 2021 r.
- Czy gmina może zgłosić dwie szkoły?
Tak, do udziału w projekcie dany organ prowadzący (OP) może zgłosić od jednej do trzech szkół podstawowych (w ramach jednego wniosku o powierzenie grantu). Co istotne zgłoszenie dwóch szkół jest premiowane na etapie oceny wniosku o powierzenie grantu. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją projektu „Dostępna Szkoła” (zakładka Rekrutacja na stronie internetowej projektu).
- Czy może w projekcje wziąć udział szkoła (liceum), w której są uczniowie z niepełnosprawnościami?
Nie, projekt „Dostępna Szkoła” adresowany jest wyłącznie do szkół podstawowych.
- Czy każda gmina/dzielnica będzie mogła zgłosić do 3 szkól a Warszawa jako całość tylko 3 szkoły?
Jest to uzależnione od tego jaki podmiot jest dla danej szkoły organem prowadzącym (OP). W przypadku większych miast jest to Urząd Miasta (np. Urząd Miasta Warszawy dla Warszawy, stąd mogą być 3 szkoły dla Warszawy w ramach jednego wniosku). Każdy organ prowadzący w ramach projektu „Dostępna Szkoła” może złożyć jeden wniosek obejmujący od jednej do trzech szkół.
- Czy wsparcie może uzyskać szkoła prowadzona przez fundację?
Tak, wsparcie może uzyskać szkoła dla której organem prowadzącym jest fundacja.
- Czy o grant w ramach Projektu „Dostępna szkoła” będą mogły ubiegać się powiaty prowadzące szkoły podstawowe w ramach zespołów szkół czy placówek.
Do projektu może aplikować organ prowadzący szkoły podstawowe w ramach zespołu szkół, zgłaszając we wniosku jedynie wskazane szkoły podstawowe (od 1 do 3). Mogą to być szkoły ogólnodostępne, integracyjne lub specjalne, a także z oddziałami integracyjnymi czy specjalnymi, w których planowane są działania poprawiające dostępność.
- Skąd mam wiedzieć, czy w gminie był realizowany Monitoring wdrażania KPON?
Informacje na ten temat oraz ewentualny raport z monitoringu powinien znajdować się w urzędzie gminy. Lista podmiotów uczestniczących jest również zamieszczona na stronie projektu w zakładce Rekrutacja.
- Powiat jako organ prowadzący prowadzi 5 szkół specjalnych. 2 z nich są zlokalizowane w mieście powyżej 50 tys. mieszkańców, 3 w mniejszych miejscowościach. Czy można złożyć wniosek na poprawę dostępności w 2 szkołach, z których pierwsza jest w mieście pow. 50. tys. a druga w mniejszej miejscowości?
Nie. Organ prowadzący powinien wybrać jedną ścieżkę grantową i złożyć wniosek albo dla szkół z większego miasta, albo dla szkół z mniejszych miejscowości.
10. Czy na pytanie we wniosku wstępnym 1.11 dot. Stosunku procentowego liczby uczniów wystarczą dane za rok szkolny 2019/2020?
Wymagane są aktualne informacje, należało zaktualizować dane do SIO do 30 września.
11. Czy jako sale rewalidacyjne można zaliczyć sale lekcyjne, które są do tego celu wykorzystywane po lekcjach? Szkoła nie posiada odrębnych sal rewalidacyjnych
Na poziomie podstawowym konieczne jest zorganizowanie przynajmniej jednego pomieszczenia do pracy indywidualnej. W ramach poprawy dostępności mogą być zorganizowane/dostosowane sale rewalidacyjne.
12. Jak udowodnić prawo własności do lokalu/ gruntu?
We wniosku wstępnym jest zawarte odpowiednie oświadczenie i należy zaznaczyć odpowiednie pole wyboru:
„Oświadczam, że organ prowadzący wnioskujący o powierzenie grantu posiada tytuł własności lokalu lub gruntu, na terenie których planowane są inwestycje albo wynajmuje/dzierżawi budynek od samorządu. *
☐ – TAK”
13. Czy do wniosku wstępnego w systemie można będzie dołączyć w formie elektronicznej pliki lub dokumenty uzupełniające wniosek np. wizualizacje tego co zamierzamy zastosować w szkole?
Wniosek wstępny nie przewiduje, aby załączać dodatkowe dokumenty poza tymi, które są obligatoryjne. Obowiązkowe załączniki pojawiają się na etapie składania wniosku właściwego m. in. harmonogram rzeczowo-finansowy (HRF) czy oświadczenie dot. pomocy publicznej.
14. Czy zawarcie porozumienia pomiędzy organem prowadzącym szkołę a dyrektorem (zał. nr 3 do Modelu Dostępnej Szkoły/MDS) jest warunkiem sine qua non? Nie do końca rozumiem sens zawierania takiego porozumienia. Przecież środki z subwencji oświatowej wynikające z orzeczeń i pomocy psych. – pedagog. dla uczniów są (bo muszą być) przekazywane przez organ prowadzący do konkretnej szkoły/placówki, która wykazała w SIO takie dane.
Tak, zawarcie porozumienia jest warunkiem koniecznym. Środki z dodatkowej subwencji, którą otrzymuje organ prowadzący (OP) muszą zostać wydatkowane przez OP na organizację warunków do kształcenia specjalnego, jednak niekoniecznie w tej konkretnej szkole, do której chodzi dany uczeń, którego orzeczenie jest podstawą do otrzymania tych środków. Brak jednoznacznych przepisów, iż dodatkowe środki subwencji, przekazywane do OP z tytułu orzeczenia konkretnego dziecka muszą trafić do szkoły, w której się uczy, spowodowały, że w MDS zawarto wspomniane porozumienie.
15. Czy są możliwe jakieś odstępstwa od spełnienia wszystkich warunków technicznych w poziomie podstawowym w sytuacji gdy szkoła mieści się w starym obiekcie i pewne rzeczy są niemożliwe do spełnienia? Są rzeczy, których nie można zmienić bo konieczne będzie np. przebudowanie części budynku. Jeśli nie, to szkoły umieszczone w starych obiektach będą wykluczone z możliwości starania się o uzyskanie grantu w ramach programu „Dostępna Szkoła”.
Nie przewidujemy odstępstw od spełnienia wszystkich warunków technicznych na poziomie podstawowym. Należy jednak pamiętać, że organ prowadzący zgłaszając więcej niż jedną szkołę sam decyduje, na podstawie wyników autodiagnozy, w której ze szkół będzie testował pełny poziom, a w której 60% standardów. Obligatoryjnie należy przetestować wprowadzenie standardów dot. dojścia do budynku, wejścia i komunikacji pionowej, opisane w modelu na poziomie podstawowym jako wymagane.
16. Jeżeli w szkołach są oddziały przedszkolne 0 i poniżej 0 to czy ujmujemy dzieci przy wyliczaniu stosunku procentowego, pkt. 1.11 wniosku?
Nie. Ujmujemy tylko liczbę uczniów szkół podstawowych.
- Odnośnie działań objętych przedsięwzięciem. Powinno ono obejmować różnorodne zadania. Co przez to rozumieć, tzn., że powinno obejmować działania miękkie i twarde?
Tak, różnorodne działania zw. z poprawą dostępności, przy czym katalog kosztów jest otwarty (maks. 50% na cross-financing). Działania do sfinansowania z grantu:
- działania inwestycyjne/infrastrukturalne w budynkach i na terenie przyległym/przynależnym do szkoły, do którego OP/szkoła posiada tytuł własności (łącznie do 60% na wydatki inwestycyjne w tym na środki trwałe);
- działania miękkie np. zwiększające świadomość/kompetencje kadry OP/szkoły (min. 40% grantu);
- zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
18. Jaka minimalna ilość punktów uprawnia do przejścia do kolejnego etapu?
Wniosek musi otrzymać min. 50% w każdym kryterium merytorycznym, nie w premiujących, u każdego z oceniających.
19. Czy sprawozdania będzie wypełniać organ prowadzący czy szkoły uczestniczące?
Sprawozdania będzie wypełniać i przedkładać grantodawcy Organ prowadzący (OP).
20. Chcemy zgłosić zespół Szkół specjalnych, gdzie znajduje się szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące, szkoła przysposabiająca i branżowa, czy w autodiagnozie powinniśmy podawać ilość uczniów i inne dane. Dot. tylko szkoły podstawowej? Jak to ująć jeśli jest to jeden budynek, z którego korzystają tylko osoby niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie?
Bierzemy pod uwagę tylko tych uczniów, którzy uczęszczają do szkoły podstawowej. Co ważne wniosek o powierzenie grantu składany przez organ prowadzący może obejmować wyłącznie szkołę podstawową, stąd dane należy podawać dla szkoły podstawowej. Przy czym można dostosowywać w projekcie przestrzenie wspólne ale tylko takie, z których korzystają uczniowie szkoły podstawowej.
21. Mamy u nas Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, w którym mieści się m.in: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. Czy wtedy aplikujemy jako Szkoła Podstawowa czy jako Ośrodek?
Wniosek składa organ prowadzący (OP) i może on obejmować tylko szkoły podstawowe (od 1 do 3).
- Czy organ prowadzący (OP) może zgłosić do konkursu placówkę, dla której planowana jest rozbiórka i budowa obiektu od podstaw? Czyli na etapie wniosku będzie mowa o projekcie budowlanym.
Wniosek o powierzenie grantu składany przez OP ma obejmować istniejące szkoły wymagające poprawy dostępności (od 1 do 3).
- Gmina posiada 8 szkół podstawowych (3 na terenie miejskim i 5 na terenie wiejskim). Jeżeli złożylibyśmy na 2 szkoły 1 będzie miała 100% druga 60% to czy w pozostałych 6 szkołach też musimy dostosować szkoły do min. 60% i zostanie to dofinansowane, czy musimy w pozostałych szkołach sami dostosować na własny koszt do modelu dostępnej szkoły?
We wniosku wstępnym o powierzenie grantu mogą być ujęte od 1 do 3 szkoły. W tym jedna ma mieć 100% standardów a pozostałe 1 lub 2 szkoły z wniosku 60% standardów. Tylko te, wybrane przez OP i ujęte we wniosku o powierzenie grantu, szkoły mają dzięki przedsięwzięciu spełnić ww. wymogi.
TERMINY NABORU, HARMONOGRAM
- Kiedy będą prowadzone nabory?
Przewiduje się dwa nabory. Nabór I prowadzony był w terminie 22.10 – 04.11.2020. Uruchomienie drugiego naboru planowane jest na marzec 2021 r.
- Jaka jest data końcowa realizacji przedsięwzięcia?
Każde przedsięwzięcie powinno trwać nie dłużej niż 24 miesiące i zakończyć się nie później niż 30.09.2023 r.
- Czy II tura naboru będzie ogłoszona (jeśli tak to kiedy) i dopuszczacie Państwo sytuację zwiększenia alokacji w I turze np. w związku z dużym zainteresowaniem i rezygnację z II tury?
Uruchomienie II tury naboru jest planowane w 1 kwartale 2021. Dopuszczamy niewielkie zwiększenie alokacji na obecny nabór, jednak nie dopuszczamy możliwości rezygnacji z II tury rekrutacji.
NARZĘDZIA PROJEKTOWE - AUTODIAGNOZA
- Jak obliczyć liczbę punktów uzyskanych w autodiagnozie? Czy za odpowiedź w autodiagnozie „częściowo” też zliczamy 1 pkt?
Za każdą odpowiedź „TAK” proszę policzyć 1 pkt, za „NIE” lub „NIE DOTYCZY” – 0 pkt. Nie ma punktu za odpowiedź „częściowo”, jeden pkt wyłącznie za odpowiedź „TAK”.
- Czy jeżeli na podstawie autodiagnozy np. przed częścią szafek w szkole jest powierzchnia manewrowa a przed częścią nie, to zaznaczamy odpowiedź „tak” czy „nie”? Co w przypadku tego typu pytań, gdzie możemy dać tylko połowiczną odpowiedź?
Odpowiedź „TAK” zaznaczamy, jeżeli w każdym miejscu jest przestrzeń manewrowa.
- Czy autodiagnozę należy opracować dla wszystkich szkół w gminie czy tylko dla tych, które zostaną ujęte we wniosku?
Na potrzeby postępowania grantowego przeprowadzamy za pomocą autodiagnozy analizę dostępności w szkołach, w których chcemy podnosić dostępność w ramach przedsięwzięcia grantowego.
Jednocześnie zachęcamy, aby niezależnie od projektu, korzystać z tego narzędzia jak najszerzej.
- Czy autodiagnozę dla szkoły należy wypełnić na wszystkich poziomach dojrzałości, nawet w przypadku realizacji działań dostępu na poziomie podstawowym?
Zachęcamy do sprawdzenia się na wszystkich poziomach.
- Jak określić w jakim stopniu nasza szkoła jest dostępna (tj. w jaki sposób określić na jakim poziomie dojrzałości jest szkoła)?
Na potrzeby projektu „Dostępna Szkoła” opracowano narzędzia do oceny dostępności szkoły takie jak – autodiagnoza, służąca do samooceny szkoły w zakresie dostępności oraz audyt dostępności (ocena dostępności szkół przez ekspertów, dokonywana będzie dla wniosków, które pozytywnie przejdą pierwszy etap rekrutacji a więc ocenę wniosków wstępnych). Audyt dostępności będzie przeprowadzony dla 130% placówek z najwyższą oceną w I etapie rekrutacji, oddzielny dla każdej szkoły. Audyt ten będzie przeprowadzany przez ekspertów Grantodawcy zarówno metodą „za biurka” tj. za pomocą analizy dokumentacji szkolnej, jak i prowadzony na miejscu (w szkole). Wyniki audytu zostaną przedstawione w raporcie, sporządzonym przez ww. ekspertów.
Przy czym do określenia poziomów dojrzałości szkoły służy właśnie autodiagnoza. Jest ona dostępna w formacie Word na stronie projektu „Dostępna Szkoła” w Dokumentacji i w tym formacie należy ją wypełnić oraz zachować (podmiot wnioskujący o powierzenie grantu może być proszony na późniejszych etapach o jej okazanie). Co ważne nie należy podchodzić do wypełniania autodiagnozy bez znajomości Modelu Dostępnej Szkoły (MDS), z którym należy się uprzednio zapoznać.
6. Gdzie w dokumentach naboru są zapisy co do sposobu liczenia punktów w autodiagnozie?
Taki sposób liczenia narzuca konstrukcja samego narzędzia autodiagnozy. Punkty liczymy w ten sposób, iż „TAK” w autodiagnozie to 1 pkt. W dokumentacji naboru nie ma takiego zapisu. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z infolinią FIRR: +48 22 350 74 49.
7. Jeśli w szkole podstawowej trwa inwestycja budowy sali sportowej i jej koniec zaplanowany jest na przyszły rok to czy w autodiagnozie bierzemy pod uwagę tę salę np. odnośnie posadzek czy stan faktyczny na dzień składania wniosku, gdzie uczniowie będą korzystać nadal ze starej sali sportowej?
Powiat prowadzący obecnie inwestycję może wziąć udział w projekcie, jednak nie może być podwójnego finansowania tych samych działań. Działania finansowane z grantu muszą dotyczyć poprawy dostępności – standardów i obszarów wpisujących się w Model Dostępnej Szkoły.
8. Czy autodiagnoza będzie dostępna online?
Formularz autodiagnozy jest dostępny na stronie projektu „Dostępna Szkoła” w zakładce Rekrutacja w formacie Word. Nie będzie innego formularza online autodiagnozy. Należy ją zrobić w formularzu Word i zachować plik z autodiagnozą dla danej szkoły.
9. W przypadku kiedy chcemy objąć wsparciem 2 szkoły i po autodiagnozie okaże się, że obie szkoły spełniają część standardów na poziomie podstawowym, to w takim przypadku też realizujemy 100% standardów?
Jeżeli mają Państwo 2 szkoły to jedna musi osiągnąć 100% standardów a druga 60% MDS w wyniku projektu grantowego. Jest to podyktowane zasadami projektu „Dostępna Szkoła” i faktem, że w praktyce może nie starczyć środków na zrealizowanie 100% standardów w obydwu szkołach. Choć zachęcamy do ich realizacji z własnych środków także w terminie późniejszym. Ważne by pamiętać, że dostępność jest procesem.
10.Co to znaczy, że szkoła będzie spełniać 60% standardów na poziomie podstawowym?
NARZĘDZIA PROJEKTOWE - MODEL DOSTĘPNEJ SZKOŁY (MDS)
- Czy w modelu ujęto kwestie dowozu dzieci do szkół?
Tak, w Modelu Dostępnej Szkoły (MDS) ujęto kwestie dowozu dzieci do szkół, w obszarze organizacyjnym, we wszystkich poziomach (podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym). Przykładowo na poziome średniozaawansowanym ujęte jest by trasy dowozu dzieci do szkół były jak najkrótsze.
- Czy model zawiera rozwiązania dla szkół specjalnych, które prowadzą zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze?
Tak, MDS uwzględnia rozwiązania dla szkół specjalnych.
- Czy w modelu są ujęte kwestie wyposażenia, niezbędnego do prowadzenia terapii?
Tak, Model Dostępnej Szkoły (MDS) ma charakter holistyczny, możliwe jest doposażanie placówek w pomoce dydaktyczne czy terapeutyczne.
- Czy w Modelu Dostępnej Szkoły poprzez uczniów rozumie się uczniów klas I-VIII, czy wszystkich uczęszczających do danej placówki tzn. z uczniami z oddziałów przedszkolnych?
Chodzi o uczniów szkoły podstawowej czyli klas I-VIII.
- Czy 100% MDS to rozwiązanie tylko wymagane czy również zalecane?
Na poziomie podstawowym MDS w 100% oznacza testowanie standardów opisanych jako „WYMAGANE”.
Na poziomie średnim – trzeba testować standardy „WYMAGANE” i „ZALECANE” z poziomu podstawowego oraz nowe standardy opisane w poziomie średnim.
Analogicznie z poziomem zaawansowanym.
- Co to znaczy spełnić 60 % standardu? Jak to policzyć?
Nie 60% jakiegoś standardu, tylko 60% wszystkich standardów z poziomu (tj. trzeba liczyć standardy dla danego poziomu).
- Czy na danym poziomie MDS muszą być spełnione wszystkie standardy w danym obszarze? Czy też wybrane?
Szkoła będzie testowała wszystkie standardy na danym poziomie. W wyniku projektu grantowego „Dostępnej Szkoły” w jednej szkole powinno być spełnione 100% standardów, w pozostałych 60% (w ramach jednego wniosku organ prowadzący może zgłosić od 1 do 3 szkół).
- Czy już aplikując o grant 1 szkoła musi spełnić 100% standardów MDS z poziomu podstawowego czy może ich nie spełniać a dostosować do standardu dzięki grantowi?
Jeśli wniosek o powierzenie grantu będzie obejmował poziom podstawowy to musi być w wyniku grantu spełnione 100% standardów dla jednej szkoły w poziomie podstawowym, a 60% dla jednej/dwóch pozostałych szkół. Tak więc może dostosować dzięki grantowi.
9. Czy w ramach grantu jest możliwe zrealizowanie pełnego poziomu podstawowego i pełnego średniego poziomu MDS jednocześnie, lub pełnego poziomu podstawowego i średniego w 60% dla jednej szkoły.
- Szkoła osiągnęła pełen średni poziom dojrzałości, jeżeli na wejściu do projektu spełnia wszystkie standardy poziomu podstawowego.
- Wnioskowanie o grant na testowanie średniego poziomu kiedy w szkole chcącej testować średni poziom dojrzałości na wejściu brakuje kilku elementów do spełnienia wszystkich standardów z poziomu podstawowego, np. nie wdrożono procedury konsultacji szkolnych, brakuje kilku stolików/ krzeseł z regulowaną wysokością, brakuje oznakowania poziomego miejsc parkingowych czy początku i końca biegu schodów. W takiej sytuacji organ prowadzący powinien uzasadnić wnioskowanie o grant na poziom średni oraz uzupełnić te braki z własnych środków – nie z grantu.
- Niemożliwe jest wnioskowanie o grant na testowanie dwóch poziomów dojrzałości.
NARZĘDZIA PROJEKTOWE - AUDYT DOSTĘPNOŚCI
- Co to jest audyt dostępności? Jak przebiega.
Audyt dostępności to ocena dostępności szkół przez ekspertów. Będzie przeprowadzony dla 130% docelowej liczby wnioskodawców dla danego naboru z najwyższą oceną w I etapie rekrutacji w ramach projektu „Dostępna Szkoła”. Audyt dostępności jest oddzielny dla każdej szkoły. Audyt ten będzie przeprowadzany przez ekspertów Grantodawcy zarówno metodą „za biurka” tj. za pomocą analizy dokumentacji szkolnej, jak i prowadzony na miejscu (w danej szkole). Wyniki audytu dostępności zostaną przedstawione w raporcie, sporządzonym przez ekspertów przeprowadzających audyt.
- Czy kwestia audytów dostępności i pomocy przy tworzeniu IPPD dotyczy tylko placówek zakwalifikowanych do projektu?
Audyty dostępności zostaną przeprowadzone dla 130% docelowej liczby wnioskodawców dla danego naboru, z najwyższą oceną w I etapie rekrutacji. Podobnie podmioty zakwalifikowane w wyniku oceny do II etapu będą opracowywać Indywidualne Plany Poprawy Dostępności (IPPD) wraz ze wsparciem eksperckim ze strony Grantodawcy (następnie w efekcie tych działań OP będą składać wniosek właściwy – tj. po przeprowadzeniu audytu dostępności i opracowaniu IPPD w ramach projektu „Dostępna Szkoła”) Stąd dotyczy to podmiotów, które zakwalifikują się do udziału w II etapie rekrutacji projektu „Dostępna Szkoła”.
NARZĘDZIA PROJEKTOWE - INDYWIDUALNY PLAN POPRAWY DOSTĘPNOŚCI
- Co to jest Indywidualny Plan Poprawy Dostępności (IPPD)?
IPPD to opracowanie obejmujące zakres działań ukierunkowanych na poprawę dostępności i osiąganie poszczególnych poziomów dostępności w dłuższej perspektywie czasowej, wykraczającej poza czas trwania przedsięwzięcia – oddzielny dla każdej szkoły. Innymi słowy IPPD to dokument, który wskazuje co jest do poprawy, zmiany w zakresie dostępności w danej szkole. Warto podkreślić, że dostępność jest procesem, by ją zapewnić trzeba wiedzieć co trzeba zmienić żeby zapewnić czy zwiększyć tę dostępność. IPPD pokazuje też konkretny plan działania. Ponadto organ prowadzący (OP) biorąc udział w rekrutacji w ramach projektu “Dostępna Szkoła” musi zadeklarować kontynuację realizacji założeń IPPD, po zakończeniu przedsięwzięcia grantowego.
- Czy Indywidualny Plan Poprawy Dostępności (IPPD) opracowany jest z założeniem osiągnięcia docelowo zaawansowanego poziomu dojrzałości, czy też dokument ten może być opracowany wyłącznie do przyjętego przez organ prowadzący (OP) poziomu dojrzałości dla danej placówki np. poziom podstawowy bez działań zalecanych?
Nie jest konieczne aby w IPPD opisać sposób osiągnięcia w przyszłości kolejnego, pełnego poziomu dostępności zgodnego z MDS. Szkoła i OP powinny mieć pomysł/plan na długofalowe działania podnoszące dostępność, niezależne od grantu. Prowadzenie kolejnych działań, które nie są objęte kryterium trwałości, ich zaplanowanie i realność tego planu będą brane pod uwagę w toku oceny wniosku właściwego. Należy jednak podkreślić, że we wniosku i IPPD należy opisać działania prowadzące do realizacji obligatoryjnego kryterium trwałości.
- Czy w Indywidualnym Planie Poprawy Dostępności (IPPD) bądź w podjętej uchwale Rady Miejskiej zobowiązującej organ do podjęcia działań na rzecz pełnej realizacji działań wskazanych w IPPD po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia należy wskazać okres, do którego należy zrealizować wskazane zobowiązania w ramach środkówwłasnych?
W IPPD/ uchwale należy podać przynajmniej orientacyjne perspektywy czasowe realizacji działań poprawiających dostępność. natomiast należy również pamiętać, że w IPPD są ujęte działania finansowane z grantu, których dotyczy obligatoryjne kryterium trwałości – termin wynika z wytycznych, musi być określony we wniosku o grant lub uchwale.