Spis treści
3.1. Przydzielanie wsparcia i zatrudnianie specjalistów
- W szkole wdrożono procedurę konsultacji szkolnych, WOPFU oraz zasady opracowania IPET.
- Dyrektor szkoły sprawuje nadzór pedagogiczny nad pracami zespołu nauczycieli i specjalistów związanymi z opracowaniem WOPFU i IPET, organizacją zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych, socjoterapeutycznych indywidualnych lub grupowych, organizacją
zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wsparcia dla ucznia na terenie szkoły. - Przydzielanie wsparcia w ramach WOPFU i IPET:
- Rodzice wyrażają zgodę na realizację działań wspierających zaproponowanych w IPET.
- Po opracowaniu WOPFU i IPET, dyrektor:
- przydziela obowiązki i wymiar godzin prowadzenia zajęć (rewalidacyjnych/ resocjalizacyjnych/socjoterapeutycznych, z pomocy psychologiczno-pedagogicznej), poszczególnym nauczycielom, zgodnie z ich kwalifikacjami,
- przydziela wsparcie uczniowi w ramach zajęć odbywających się na terenie szkoły, dołączając go do grupy,
- przydziela wsparcie uczniowi poprzez organizację zajęć w ramach kwalifikacji nauczycieli pracujących w szkole,
- zatrudnia nauczyciela/specjalistę do realizacji wsparcia dla ucznia określonego w IPET.
- Dyrektor szkoły zamieszcza zmiany, wynikające z potrzeb organizacji wsparcia dla ucznia, wraz z obowiązkami i wymiarem godzin,
w arkuszu organizacji pracy szkoły, który przedkłada, organowi prowadzącemu. - Organ prowadzący akceptuje przedłożony przez dyrektora szkoły arkusz organizacji lub jego aneks.
- Wsparcie jest udzielane w formach, wymiarze i czasie wskazanym w IPET niezwłocznie po jego opracowaniu, a w sytuacji braku specjalistów z wymaganymi kwalifikacjami, niezwłocznie po ich zatrudnieniu.
- Zatrudnienie nauczycieli specjalistów, poprawiające dostępność szkoły, odbywa się na podstawie:
- dokumentacji faktycznej, którą doręczono do szkoły przez rodziców, tj. orzeczeń, diagnoz, opinii itp.,
- potrzeb, jakie rozpoznano w środowisku szkolnym w wyniku badań przesiewowych, obserwacji: rozwojowych, wychowawczych, opiekuńczych i zapisów protokołów konsultacji szkolnych itp.,
- za zgodą kuratora oświaty na zatrudnianie:
- nauczycieli niespełniających wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania danego stanowiska lub osób niebędących nauczycielami do prowadzenia określonych zajęć,
- nauczycieli niespełniających wymagań kwalifikacyjnych/osób niebędących nauczycielami11.
- Zatrudnienie specjalistów oraz wymiar ich zatrudnienia podyktowany jest rozpoznanymi potrzebami uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem:
- orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego,
- opinii wydanych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną,
- potrzeb uczniów rozpoznanych w środowisku szkolnym,
- dokumentacji medycznej, dostarczonej przez rodziców12,
- problemów wychowawczych na terenie szkoły, w tym zachowania agresywnego, przemocy na terenie szkoły, niskich wyników w nauce,
- przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu nauczycieli.
3.2. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna
- Każdy uczeń, u którego rozpoznano potrzebę objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, może skorzystać z niej w szkole bezpłatnie i otrzymuje wsparcie adekwatne do swoich potrzeb i możliwości.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest realizowana z wykorzystaniem uniwersalnych instrumentów wsparcia, w czasie:
- bieżącej pracy dydaktyczno-wychowawczej,
- organizacji zajęć opiekuńczo – wychowawczych,
- działań organizowanych zgodnie z planem pracy szkoły13, tj. w trakcie pobytu ucznia w szkole, podczas uroczystości szkolnych, wydarzeń społeczno-sportowo-kulturalnych, imprez,
- działań pozaszkolnych organizowanych przez szkołę,
- zajęć z pomocy psychologiczno – pedagogicznej, w tym zajęć specjalistycznych.
- Nauczyciel i specjalista prowadzący zajęcia z uczniem odpowiadają za realizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
3.3. Wsparcie osoby dorosłej i wsparcie realizowane przez pracowników niepedagogicznych
- W szkole zatrudnia się odpowiednio nauczyciela współorganizującego kształcenie, specjalistę, pomoc nauczyciela, inną osobę – zgodnie
z potrzebami uczniów i przepisami prawa oświatowego. - Rodzaj podejmowanych działań oraz ich wymiar czasowy, wynika z potrzeb uczniów oraz jest określony w IPET lub protokole konsultacji szkolnych.
- Osoby udzielające wsparcia mają kwalifikacje odpowiadające potrzebom uczniów.
- W przypadku większości uczniów wsparcie dodatkowej osoby dorosłej ma charakter czasowy, a jego nadrzędnym celem jest uzyskanie przez ucznia samodzielności oraz integracja osób uczących się i otrzymujących wsparcie w zakresie współpracy nauczycieli, specjalistów i wsparcia dodatkowych osób dorosłych ukierunkowanych na włączenie ucznia w grupę rówieśniczą.
- W przypadku wybranych uczniów ze złożonymi i głębokimi niepełnosprawnościami, z chorobami przewlekłymi i trudnościami, mającymi znaczący wpływ na ich funkcjonowanie, wsparcie dodatkowej osoby dorosłej ma charakter stały.
- Dla zapewnienia jak najlepszych warunków do wdrażania idei edukacji włączającej, zaleca się, by szkoła miała gotowość do wdrożenia usługi asystenckiej, zgodnie z zasadami wskazanymi w projekcie pilotażowym realizowanym na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Asystent Dziecka/Ucznia ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi (ASPE)”.
3.4. Zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne, o charakterze socjoterapeutycznym
- Zajęcia rewalidacyjne organizowane są w formie indywidualnej lub grupowej – w zależności od potrzeb i możliwości uczniów.
- Zajęcia są prowadzone przez nauczycieli i specjalistów, posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności ucznia.
- Organ prowadzący zapewnia środki finansowe na organizację zajęć rewalidacyjnych w ramach specjalnej organizacji nauki według zapotrzebowania, zgłoszonego przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniach.
- Dla uczniów szkół i klas ogólnodostępnych i integracyjnych, zajęcia są realizowane w wymiarze nie niższym niż 2 godzin/ tygodniowo (120 minut/ tygodniowo).
3.5. Zajęcia dydaktyczne w grupie do 5 osób lub indywidualne w ramach kształcenia specjalnego/ zindywidualizowanej ścieżki kształcenia
- Szkoła przygotowuje dokumentację niezbędną do uzyskania opinii w sprawie zindywidualizowanej ścieżki niezwłocznie, maksymalnie w terminie 14 dni od wpłynięcia wniosku rodzica w tej sprawie.
- Realizacja zajęć w grupie do 5 osób lub indywidualnych rozpoczyna się najpóźniej po 14 dniach od złożenia w szkole opinii w sprawie/ orzeczenia/ zatwierdzenia lub modyfikacji IPET.
- Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zajęcia realizowane indywidualnie lub w grupie do 5 uczniów są wdrażane na podstawie ustaleń znajdujących się w IPET, z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniu oraz wyników WOPFU.
- Zalecane jest, by dla uczniów posiadających opinię
o zindywidualizowanej ścieżce, zajęcia realizowane indywidualnie lub w grupie do 5 uczniów wdrażano na podstawie zaleceń zawartych w tejże opinii. - Dla zapewnienia realizacji działań wskazanych powyżej zalecane jest, by organ prowadzący, na wniosek dyrektora, przekazywał środki na finansowanie tego typu zajęć i wyrażał zgodę na przydział wskazanej liczby godzin nauczycielom, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Uczeń biorący udział w zajęciach, otrzymuje specjalistyczne wsparcie i opiekę, bez angażowania jego rodziców.
3.6. Zajęcia z języka polskiego dla dzieci cudzoziemców oraz dzieci obywateli polskich powracających z zagranicy
- W szkole organizuje się dodatkowe zajęcia dla dzieci cudzoziemców oraz dzieci obywateli polskich powracających z zagranicy – zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami.
- Organ prowadzący przekazuje środki na realizację zajęć na terenie szkoły lub w innym miejscu według potrzeb ucznia, gdzie organizowane są indywidualnie lub grupowo.
- Nauczyciel realizujący zajęcia opracowuje program zajęć, dostosowując treści, metody, formy i środki dydaktyczne z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji ucznia.
- W organizacji zajęć dodatkowych z języka polskiego uwzględnia się oprócz znajomości języka, treści związane z kulturą, obyczajami i tradycjami Polski.
- W trakcie zajęć dodatkowych, realizowana jest pomoc psychologiczno- pedagogiczna odpowiednio do potrzeb uczniów uwzględniająca m.in. skutki zmiany miejsca zamieszkania ucznia i wszystkich wiążących się
z tym okoliczności, doświadczeń migracyjnych.
Bibliografia
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2023 r. poz. 984, z późn. zm.) – art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4, art. 10 ust. 2-3, ust. 7 i 9.
- Zgodnie z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 900, z późn. zm.) w celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, publicznej szkole i publicznej placówce, odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.
- Art. 80 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 900, z późn. zm.).