Model Dostępnej Szkoły jest zorientowany na zapewnienie efektywnego pobierania edukacji w szkole przez każde dziecko, również to ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wynikającymi m.in. z niepełnosprawności, uzdolnień, choroby czy trudności adaptacyjnych.
Celem naszego projektu jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły. Model będzie wyznaczał standardy w obszarach:
- dostępności architektonicznej,
- w wymiarze technicznym,
- edukacyjnym i społecznym,
- procedur i organizacji szkoły.
Model oparto na podejściu holistycznym. W tym ujęciu dostępność nie kończy się na windzie i ułatwieniach dla wózków. To także dostępność cyfrowa i komunikacyjna, standardy pracy z uczniami z niepełnosprawnością, standardy zajęć opiekuńczych, w zakresie dowozu czy wyposażenia.
Model zakłada synergię rozwiązań fizycznych (architektura, wyposażenie), świadomościowych i organizacyjnych, przy jednoczesnym uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb i możliwości placówek.
W ramach realizacji projektu, chcemy zaprosić co najmniej 30 organów prowadzących i 60 szkół podstawowych z całej Polski.
Wybrane organy prowadzące otrzymają granty w wysokości od 500 tys. do 1 350 tys. zł na przetestowanie standardów z Modelu Dostępnej Szkoły i osiągnięcie jednego z trzech poziomów dostępności we wszystkich obszarach w przynajmniej jednej podległej placówce i min. 60% standardów MDS w pozostałych placówkach.
Standardy opisane w modelu mają charakter uniwersalny i planujemy wprowadzenie ich w każdym typie szkół, tj. w placówkach ogólnodostępnych, integracyjnych/ z oddziałami integracyjnymi, specjalnych. Wielkość szkoły, miejsce jej działania czy rodzaj organu prowadzącego nie mają znaczenia.
Model Dostępnej Szkoły zakłada, że szkoła jest gotowa do przyjęcia każdego dziecka, elastycznie reaguje na potrzeby i wprowadza racjonalne dostosowania, kiedy są one konieczne.
Ma to pozytywny wpływ na społeczność lokalną, a w szczególności na tych mieszkańców, którzy czasowo lub trwale doświadczają ograniczeń wynikających z niepełnosprawności swojej lub członka rodziny. Szkoła to nie tylko miejsce nauki dzieci i pracy nauczycieli oraz personelu pomocniczego.